Preskočiť na obsah

City Nature Challenge 2021

  • 8. apríla 2021

Projekt City Nature Challenge zapája obyvateľov miest do dokumentovania a spoznávania prírody v meste. Cieľom je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody, prispieť k jej ochrane a k mapovaniu biodiverzity.Výzvu naštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami L.A. a San Francisco. Iniciatíva podporuje koncept nazývaný občianska veda. V roku 2020 sa zapojilo 244 miest a tento rok máme prvýkrát túto možnosť aj v Bratislave.

Poďme objavovať rozmanitosť prírody.

City Nature Challenge je o spájaní ľudí s prírodou. V období pandémie pobyt vonku prepojený s prírodou pomáha zmierniť nepriaznivé dopady stresu. Projekt prepája občanov a prírodovedcov z celého sveta, ktorí sa podieľajú na dokumentovaní biodiverzity. Rozvíjať zmysel pre komunitu je v týchto neistých časoch dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. Výzva umožňuje obyvateľom miest dokumentovať biodiverzitu v ich bezprostrednom okolí.

Všímajte si prírodu v meste

Pozorujte voľne rastúce/žijúce rastliny, živočíchy alebo huby na území Bratislavy.

Odfoťte pozorované druhy

Vaše pozorovanie odfoťte a nezabudnite zaznamenať lokalitu.

Zdieľajte a spoznávajte

Svoje pozorovanie nahrajte do aplikácie iNaturalist, ktorá pomáha pri identifikácii druhov.

Projekt City Nature Challenge zapája obyvateľov miest do dokumentovania a spoznávania prírody v meste. Cieľom je poukázať na rozmanitosť mestskej prírody, prispieť k jej ochrane a k mapovaniu biodiverzity.

Výzvu naštartovali v roku 2016 Prírodovedné múzeum Los Angeles a Kalifornská akadémia vied ako súťaž medzi mestami L.A. a San Francisco. O dva roky neskôr sa konal prvý medzinárodný ročník a každoročne sa pridáva viac miest z rôznych častí sveta.

Iniciatíva podporuje koncept nazývaný občianska veda. V roku 2020 sa zapojilo 244 miest a tento rok máme prvýkrát túto možnosť aj v Bratislave. Kompletný zoznam miest prihlásených v roku 2021 nájdete tu.

Jedna z najpopulárnejších prírodovedných aplikácií na svete. Appka iNaturalist vám pomôže identifikovať rastliny, živočíchy či huby okolo vás, nech ste kdekoľvek. Zaznamenávaním a zdieľaním svojich pozorovaní vytvoríte dáta pre vedcov, ktorí sa venujú výskumu prírody a biodiverzity.

Stiahnite si bezplatnú aplikáciu cez AppStore alebo Google Play. Aplikácia iNaturalist nie je určená na komerčné využitie, je to spoločná iniciatíva California Academy of Science a National Geographic Society.

Iniciatívu nad slovenským podujatím prevzalo o.z. Stromosvet.

 

Návštevný poriadok Aurelium

TLAČOVÁ SPRÁVA