Preskočiť na obsah

Tip na výlet – Centrum vedy Muzejko – najväčšie vo východnej Európe

  • 27. júla 2016

V prípade, že si plánujete výlet a ste priaznivcami vedy a techniky, odporúčame vám navštíviť Sofiu. V hlavnom meste Bulharska sa nachádza jedno z významných európskych centier vedy.  Je to najväčšie centrum vedy vo východnej Európe, vyrástlo v roku 2015 a nesie názov „Muzejko“. Nachádza sa tu viac ako 130 interaktívnych exponátov, okrem toho sú tu prezentované rôzne stále alebo krátkodobé výstavy.

Cieľom centra vedy Muzejko je najmä zaujať deti hravou formou, vzbudiť v nich prirodzený záujem o vedu, techniku, prírodu a celkovo dnešný svet. Organizátori sa snažia projektom zaujať deti a mládež, ktoré si budú môcť rôzne vedecké pokusy ako aj priebeh niektorých prírodných javov vyskúšať na vlastnú päsť. Príkladom je možnosť dozvedieť sa, či človek môže spôsobiť výbuch sopky alebo vyvolať zemetrasenie, alebo ako napríklad vyzerá človek v očiach žaby.

 

Toto centrum vedy sa rozkladá na troch podlažiach a každé je venované inému tématickému okruhu. Prízemie je zasvätené vedám skúmajúcim minulosť a to  – geológii, paleontológii a archeológii. Na prvom poschodí nájdeme okruhy zamerané na súčasnosť od rastlín a živočíchov až po časť venovanú budúcim architektom a staviteľom. Na druhom poschodí sú umiestnené exponáty týkajúce sa budúcnosti, ktoré sú rozdelené  do dvoch kategórií  Zem a Vesmír. Lákadlom na tomto poschodí je aj samostatné planetárium. Muzejko nezabúda ani na tých najmenších a to na deti do 4 rokov,  kde je pre nich pripravený kútik kde môžu skúmať svoje zmysli.

V centre sa okrem stálych a krátkodobých výstav budú objavovať aj tematické výstavy, napríklad Deň energie, Deň organizácií a iné.

Na Slovensku vám ponúkame možnosť navštíviť naše zážitkové centrum vedy Aurelium. Otváracie hodiny nájdete tu: http://aurelium.sk/otvaracie-hodiny/. V prípade skupín nad 10 osôb si svoju návštevu, prosím, dohodnite na aurelium@cvtisr.sk.

 

Celý článok o Muzejku nájdete na http://vedanadosah.cvtisr.sk/najvacsie-centrum-vedy-vo-vychodnej-europe