Preskočiť na obsah

Centrum vedy má vyprovokovať ľudí, aby si kládli otázky

  • 14. februára 2019

Centrá vedy umožňujú školákom, mladým ľuďom, ale aj širokej verejnosti získavať nové vedomosti neformálnymi metódami. Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky chystá ďalší veľký projekt. Na mieste bývalých kasární v Nitre vyrastie nové Centrum vedy, ktoré ju má popularizovať.

Páči sa vám Zážitkové centrum vedy Aurelium? Osvedčený koncept centier vedy sa Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) rozhodlo preniesť aj do ďalších regiónov a vytvoriť tak sieť centier vedy na Slovensku. Sú plánované v Nitre, Žiline aj v Košiciach. V Nitre sa CVTI SR rozhodlo umiestniť centrum vedy do areálu kasární na Martinskom vrchu pod Zoborom. Vytvorí tak atraktívne miesto na oddych a zábavu, ktoré bude slúžiť primárne študentom stredných a vysokých škôl, ale aj širšej verejnosti. Budovy Archeologického ústavu SAV tak získajú nový zmysel a pomôžu oživiť lokalitu, ktorá bude slúžiť obyvateľom Nitry a jej okolia.

Expozície v centrách vedy majú vyprovokovať návštevníkov k tomu, aby si kládli rôzne otázky, aktívne hľadali odpovede a vytvárali si tak pozitívny vzťah k vede a technike. Centrum vedy v Nitre plánuje otvoriť niekoľko expozícií prírodovedného a technického charakteru, ktoré budú odrážať aj charakteristiky nitrianskeho regiónu. Atraktívnou formou by mali návštevníci spoznať napr. moderný archeologický výskum, automobilový svet v nitrianskom regióne či prírodu, životné prostredie a technickú vyspelosť tejto oblasti.

Viac o tomto projekte si môžete prečítať v rozhovore s odbornou pracovníčkou CVTI SR Ivanou Raslavskou si môžete prečítať na www.edutech.sk.

Zdroj: www.edutech.sk

Fotografie: CVTI SR