Preskočiť na obsah

Ako vidia deti život na Marse?

  • 24. novembra 2021

Výtvarná a grafická súťaž sa už tradične konajú pri príležitosti Týždňa vedy a techniky na Slovensku, ktorý máme úspešne za sebou.

„Tento rok sa do súťaže prihlásilo až 1053 výtvarných prác, najväčší počet zo všetkých doterajších ročníkov. Hodnotiaca komisia mala naozaj veľmi dlhé rozhodovanie a debatu, vybrať víťazov bolo neuveriteľne ťažké. Avšak veľmi sa tešíme takémuto záujmu mladých ľudí. Svedčí o tom, že vedecký uhol pohľadu na svet sa stáva prirodzenou súčasťou ich myslenia. To v dnešnej dobe, keď pozorujeme koľko škody môže narobiť nápor dezinformácií útočiaci na základné ľudské obavy, vzbudzuje nádej, že svetielko na konci tunela existuje. Verím tiež, že medzi našimi súťažiacimi sa nájdu aj takí, ktorých sme možno cez umenie nadchli k budúcemu povolaniu vedca či vedkyne,“ povedala Andrea Putalová, riaditeľka Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti (NCP VaT) a predsedníčka poroty grafickej a výtvarnej súťaže.

Pestré spektrum zobrazených vízií o možnostiach života na Marse svedčí o tom, že mládež sa zaujíma o populárno-vedecké debaty. Nechýba im však ani kritické myslenie a rôzne kontexty a práce vyzdvihujú vyspelý vedecký výskum, na druhej strane však je z niektorých prác cítiť istá obava či dokonca pesimizmus nad budúcnosťou planéty, ktorá je ešte stále našim domovom.

Výtvarná súťaž je určená žiakom základných škôl, osemročných gymnázií a základných umeleckých škôl v Slovenskej republike vo veku od 9 do 16 rokov.

Grafická súťaž je určená študentom stredných škôl, vysokých škôl alebo doktorandom na Slovensku.

Všetky prijaté práce posudzovala porota zložená z odborných pracovníkov. Po vyhodnotení diel tie najúspešnejšie odmenili zaujímavými cenami počas TVT 2021.

Výber výtvarných a grafických prác si môžete pozrieť priamo v Aureliu v sekcii AURELIUM EXPO do konca januára 2022.

Kresba Nelly z Levíc Život na Marse získala 1. miesto v 1. kategórii výtvarnej súťaže v rámci TVT 2021. Zdroj: CVTI SR