Preskočiť na obsah

10 rozhovorov s vedcami – kniha 10-10-10

  • 10. februára 2022

Desať rozhovorov s desiatimi vedcami naznačuje, kam smeruje vývoj a výskum v jednotlivých oblastiach a že ani vo vede nie je všetko čierno-biele. Sú plasty úžasný objav alebo je najvyšší čas ich nahradiť? Je umelá inteligencia hrozbou alebo nám pomôže vyriešiť problémy ľudstva? Vyhynú všetky živočíchy na Zemi alebo tomu dokážeme zvyšovaním poznania zabrániť? Kedy osídlime Mesiac? A uvidíme ho ešte vtedy zo Zeme? Budeme vedieť liečiť smrteľné choroby alebo skôr „vyrobiť“ deti, ktoré už choroby nebudú mať v genetickej výbave? A ako sa zmenia naše mestá a obydlia?

„Poznanie nikdy nebolo prekliatím, vždy obohacuje,“ zaznieva v knihe. Pri využívaní objavov a technológií je kľúčová naša ľudská zodpovednosť a morálka. „Len na nás záleží, ako dopadne hra, ktorú hráme,“ hovoria vedci.

V knihe nájdete 10 rozhovorov s 10 vedcami z 10 vedeckých oblastí, ktoré formujú a menia svet, ako ho poznáme, a rozhodujú o tom, aké bude naše žitie a naša budúcnosť. Rozprávame sa o biotechnológiách, virtuálnom svete, umelej inteligencii a psychológii, ale aj o nových materiáloch, ekonomike, medicíne či o ekológii, architektúre a vesmírnom výskume.

Stiahnuť knihu

O autorke

Andrea Settey Hajdúchová je novinárka. Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, po skončení štúdia pôsobila takmer desať rokov ako novinárka v denníku SME. Neskôr pôsobila ako hovorkyňa a PR odborníčka neziskovej organizácie Úsmev ako dar, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a dnes organizácie WWF Slovensko. Roku 2016 získala Cenu za vedu a techniku v kategórii Popularizátor vedy a roku 2018 bola nominovaná za svoj blog v Denníku N na Novinársku cenu. V blogu sa venuje najmä rozhovorom s osobnosťami. Vo voľnom čase miluje beh.

Knihu bude možné si prečítať či stiahnuť vo formátoch PDF a EPUB prostredníctvom odkazov na uvedenej stránke Vedy na dosah. 

Kniha bude nepredajná, vo fyzickej podobe sa bude dať získať v súťažiach Vedy na dosah a Quarku.

Táto publikácia vznikla vďaka podpore v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra pre projekt s názvom Podpora národného systému pre popularizáciu výskumu a vývoja (kód ITMS: 313011T136), ktorý je spolufinancovaný zo zdrojov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.