Zdeněk Bardon: Krst knihy

Vášeň pre fotografiu a láska k vesmíru ho sprevádzali od detstva, kedy mladý Zdeněk zostrojil ďalekohľad z lepenky a babičkiných okuliarov. Odvtedy svoj talent vyladil na najvyššiu úroveň. Stal sa z neho svetoznámy astrofotograf a zostrojil si vlastné automatické roboticky riadené observatórium, ktoré má doma na záhrade pri Hradci Králové. Jeho automatizované astronomické observatórium bolo základom pre automatizáciu ďalekohľadov mnohých zahraničných observatórií po celom svete.     

Domáce automatizované astronomické observatórium Z. Bardona

Okrem toho bol aj  pri budovaní monumentálnych observatórií a uskutočnil množstvo astronomických expedícií po celom svete. Napríklad bol pri robotizácii najväčšieho českého 2-metrového ďalekohľadu v Ondřejove (AsÚ AV ČR), laserovej stanice OGS na Tenerife (ESA) či Dánskeho 1,54 metrového ďalekohľadu na observatoriu v La Silla v Chile. Stal sa čestným členom Medzinárodnej astronomickej únie (IAU), členom Českej astronomickej spoločnosti (ČAS) a členom Slovenského zväzu astronómov (SZA). Založil fotografickú súťaž Česká astrofotografia mesiace (ČAM). Tak by bolo možné veľmi stručne popísať priebeh astronomickej kariéry Zdeňka Bardona.

Astronomické observatórium La Silla Chile. Zdroj: ESO/H.Zodet

Popri všetkých aktivitách si Bardon nájde čas aj na písanie. Vydal už dve publikácie venované astronómii a astrofotografii. Aurelium má tú česť hostiť podujatie, na ktorom Bardon nielen porozpráva zaujímavosti zo svojej kariéry, ale najmä pokrstí svoju novú knihu Mojí milenkou je vesmír (2023).

Nová kniha – Mojí milenkou je vesmír (2023) Zdroj: SZA
Program podujatia v sobotu 23. 9. 2023:
15:00 Otvorenie podujatia za účasti členov Slovenského zväzu astronómov
16:00 Prednáška Zdeňka Bardona
17:15  Krst knihy

Súčasťou podujatia je výstava fotografii, ktorá potrvá do konca novembra 2023.

 

 

Zdroje: SZA, www.bardon.cz, Aurelium