Súbor exponátov umožňuje hravou formou zrealizovať jednoduché štatistické experimenty a objasňuje niektoré základné matematické koncepty (geometria, topológia, aritmetika). Súbor sa skladá z častí: Galtonova doska, Pytagorova veta, Nekonečná osmička a Vláčik s točňou.
Princíp:
Galtonova doska – V strede je statická časť s kolíkmi usporiadanými do trojuholníka. Medzi kolíkmi je priestor na prepadávanie guľôčok. Guličky sa cez kolíky prepadnú k zbernému hrebeňu, kde vytvárajú obrazec podľa Gaussovho rozdelenia.
Pytagorova veta – Exponát názorne dokazuje platnosť Pytagorovej vety.
Nekonečná osmička je priestorový hlavolam, tvorený z dvoch do seba vsadených kotúčov. Alternatíva k Möbiovmu listu ukazujúca princípy topológie. Möbiov list názorne demonštruje javy, ktoré spôsobujú deformácie dvojrozmerného priestoru do tretieho rozmeru.
Vláčik na točni tvoria kocky označené bodkami, ktoré sú umiestnené v drážke. Točňa v strede umožňuje premiestňovať s bodkami podľa aritmetickej postupnosti.
Postup:
Galtonova doska – Pomalým otáčaním rámu presúvajte nabraté guľôčky ku kolíkom.
Pytagorova veta – Manipulujte otočnou časťou nástenného exponátu.
Nekonečná osmička – Veďte guľôčku po drážke tak, aby prešla celým obvodom osmičky.
Vláčik na točni – Otáčaním točne a pridávaním a uberaním vagónov z nej dosiahnite ich zoradenie v aritmetickej postupnosti podľa počtu bodiek, od najmenšieho počtu na vagóne, po najväčší, teda 1,2,3,4,5. Na točňu sa vojdú 3 vagóny.
OBLASŤ: Matematika a základné fyzikálne javy
PRIEMYSELNÉ VYUŽITIE: Štatistika je využiteľná všade kde sa pracuje so štatistickým súborom údajov, pri vyhodnotení meraní, v prírodných vedách, ale napríklad aj v bankovníctve a finančníctve.
MOŽNOSŤ ŠTÚDIA:
Stredná odborná škola technická, Košice
Strojnícka fakulta STU
Strojnícka fakulta TUKE
Elektrotechnická fakulta, UNIZA, Žilina