Čo nájdete v QUARKU 4/2022

Digitálne až na dno plies

Kedysi dávno ľudia na základe legiend verili, že tatranské plesá sú bezodné a prepojené s morom. Azda aj preto plesá vzbudzovali pozornosť prvých tatranských bádateľov už pred niekoľkými storočiami. Pokusy o zmeranie tajomných hĺbok ukrytých pod ich hladinami viedli k počiatkom hĺbkových meraní.

Keď pred takmer 300 rokmi spustil rektor Kežmarského lýcea Juraj Buchholtz ml. špagát zaťažený kameňom na dno Čierneho plesa (pozn. leží v Doline Zeleného plesa), určil jeho hĺbku až prekvapujúco presne na približne štyri metre. Jeden z jeho študentov sa ponoril pod hladinu a priniesol vzorku sedimentu z dna. Éra hĺbkových meraní tatranských plies sa začala. Prvé batymetrické mapy, zobrazujúce hĺbku a celkovú topografiu dna, vznikli až po uplynutí ďalšieho storočia.

Moderný digitálny model dna plesa umožňuje trojrozmerný plastický pohľad dovnútra jazernej panvy. Na rozdiel od hĺbkových batymetrických máp zobrazuje nielen lepšie priestorové rozloženie hĺbok, ale môže uchovávať podstatne viac informácií. Ide teda o akúsi násobne detailnejšiu mapu plesa zobrazenú v 3D priestore.

 

Kreslenie pod zemou

Na Slovensku je známych asi 7 500 jaskýň. O tom, ako prebieha mapovanie jaskyne, sme sa rozprávali s Alexandrom Lačným z Katedry geológie a paleontológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a Správy CHKO Malé Karpaty.

Google nechce googliť

Určite ste už niečo vyhľadávali na internete, použili ste stránku google.sk a túto činnosť ste nazvali niečo si idem vygoogliť. A presne tomu chce spoločnosť Google zo všetkých síl zabrániť.

 

Esemesky za milión

Ako je možné, že v súčasnosti väčšina predplatených programov zahŕňa neobmedzený počet SMS a aké nečakané skutočnosti sa za nimi skrývajú?

Lipidoví nanozáchranári

Cielený transport účinnej zložky mRNA vakcín proti covidu-19 na určené miesto v organizme je možný vďaka ich ochrannému obaleniu v tukových nanočasticiach.

Aká potrava, také perie

Existuje málopočetná skupina vtákov, ktorých perie je sfarbené do ružova až červena. Na rozdiel od väčšiny vtáčích druhov ide o sfarbenie, ktoré nemusí byť stabilné.

Nevyspytateľný apríl

Naši predkovia vravievali: Jar má sedem druhov počasia, aprílu ani jedno z nich nechýba. Mesiac apríl sa na Slovensku skutočne vyznačuje typicky premenlivým charakterom počasia.

Nový život starých baní

Staré bane, ak sa rovno nezasypávali, sa často používali na skladovanie odpadu. Existujú aj výhodnejšie možnosti. V Austrálii sa opustená zlatá baňa mení na energetický komplex.

Nie je chodec ako chodec

Obyvatelia a ostatní používatelia miest majú niekoľko možností, ako sa pohybovať verejným priestorom. Niektoré z nich sa pritom považujú za udržateľnejšie ako ostatné.

Zemiak vs nôž

Prvé tri Newtonove pohybové zákony sa volajú zákonmi, pretože by mali platiť vždy. Alebo je to trochu inak?

Teplo, teplejšie, najteplejšie

Pod pojmom varenie rozumieme postup úpravy potravín teplom. Existuje určitá teplota, môžeme ju nazývať kritická, pri dosiahnutí ktorej sa potraviny stanú uvarenými.

Ako vzniká kooperácia

Dôvera a altruizmus sú slová, ktoré nám teraz chodia často po rozume. Niekedy sa podrazíme a nedodržíme dohodu. Za bežných okolností to však, našťastie, neplatí a môžeme si dôverovať. Matematika sa otázkou, ako vzniká spolupráca, zaoberá už takmer storočie.

Výročie legendárnej kométy

Halova-Boppova kométa sa stala najpozorovanejšou kométou 20. storočia. Objavená bola v júli 1995, ale mesiacom jej najlepšej jasnosti a pozorovateľnosti bol apríl 1997.

Vedľa seba a predsa sami

Pred Homo sapiens obývali Euráziu neandertálci a denisovania, ktorí sa občas krížili. Vedci objavili striedanie osídlení neandertálcami a sapientmi na jednom mieste, ale bez vzájomného ovplyvnenia.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. apríla 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.