Čo nájdete v Quarku 2/2023

V hlavnej téme februárového čísla časopisu Quark sa Marcela Bučeková z Laboratória apidológie a apiterapie na Ústave molekulárnej biológie SAV venuje medu. Dozviete sa, odkiaľ med pochádza, aké má zloženie a aké druhy poznáme, ako tento veľakrát nedocenený poklad zabíja baktérie, kde nájdeme medové inšpirácie a čo je známka jeho kvality.

Geografia v priestore a čase

Geoinformatika prepája poznatky z geografie s inými disciplínami, najmä informatikou. O nej a o popularizačných aktivitách nielen v oblasti geografie sme sa rozprávali s členom výboru Mladých vedcov SAV Tomášom Gogom z Geografického ústavu SAV v Bratislave.

Svetielkujúce minerály

Minerály môžu emitovať tzv. chladné, resp. studené svetlo. To je svetlo, ktoré nevytvárajú objekty v dôsledku vysokej teploty ako v prípade roztaveného kovu alebo vzdialenej hviezdy.

Výber článkov vo februárovom čísle časopisu Quark

Zrozumiteľnosť vs komplexnosť

Aké sú rozdiely medzi modelmi umelej inteligencie a prečo používame aj netransparentné modely, keď je schopnosť pochopiť ich predpovede taká dôležitá?

Volanie z Enceladu

Saturnov mesiac Enceladus patrí v našej slnečnej sústave medzi najzaujímavejšie objekty. V jeho oceánoch pod ľadovou kôrou veľmi pravdepodobne existuje kvapalná voda.

Podozrivo ľahký objekt

Tím astronómov tvrdí, že objavil neutrónovú hviezdu ľahšiu ako Slnko. Takýto objav by v dôsledkoch mohol znamenať novú fyziku. Neobyčajné tvrdenie si však podľa vedcov vyžaduje aj neobyčajný dôkaz.

Čas mláďat

Mláďatá zvierat patria medzi najkrajšie stvorenia na Zemi. Nazrime do života niektorých našich druhov zvierat. Budeme prekvapení, akú lásku a pozornosť venujú zvierací rodičia výchove svojich potomkov.

Kto sa maskuje, prežije

Počiatky obrany živočíchov pred predátormi siahajú do pradávnej minulosti. Za primárne obranné mechanizmy rôznych živočíchov možno označiť ich snahu splynúť s okolím.

Telemedicína pre zdravie

Svetová zdravotnícka organizácia definuje telemedicínu ako zdravotnícke aktivity, služby a systémy prevádzkované na diaľku prostredníctvom informačných technológií.

Elektrobusy v mestách

Elektromobily sú ekologickou alternatívou nielen v osobnej doprave, ale aj v hromadnej. Systémy elektrických vozidiel by mali byť súčasťou budúcich inteligentných miest.

Pobaviť aj ohromiť

Štadióny boli miestom masovej zábavy tisíce rokov pred televíziou či internetom. Médiá nám poskytnú v pohodlí domova nebývalé detaily – jedinečnú atmosféru však aj teraz poskytuje štadión.

Rastlinné továrne

Vírusy si v priebehu desaťročí poznamenaných niekoľkými pandémiami vyslúžili povesť neželaného spoločníka spôsobujúceho mnohé závažné ochorenia. Viaceré nedávne príklady však svedčia o tom, že vírusy nie sú len naším nepriateľom, ale vedia byť aj dobrým pomocníkom.

Lenivý Galileov teplomer

Aj teplomer môže vyzerať ako malé umelecké dielo. Pripomína teplovzdušné balóny uzavreté v sklenom valci, ktoré sa ladne pohybujú hore a dole. Na akom princípe funguje?

Zdravé chudnutie

Paradoxné je, že odstránenie nedostatku jedla a súčasne dostatok voľného času ohrozujú zdravie, kvalitu a dĺžku života ľudí. Väčšinu úmrtí vo svete spôsobujú choroby spojené s metabolickými dysfunkciami.

Budúcnosť nastala

O hrozbe umelej inteligencie sa popísalo už veľa. A možno nie úplne tak, akoby sa malo – ľudia si ju bežne predstavujú ako revolúciu, keď stroje povstanú proti ľuďom a neľútostne sa s nami porátajú. V takejto podobe sa im hrozba zdá absurdná, a tak túto tému hodia za hlavu.

Pomôcky pre život

Orientácia v digitálnom i fyzickom prostredí bez zraku je vďaka rozmachu podporných technológií jednoduchšia a informácie dostupnejšie.

Pôvod pôvodných Američanov

Kamenné hroty dokazujú dávnejšie osídlenie Nového sveta, no jeho hlavná trasa vznikla neskôr. Objavy zužujú časové okno pre migráciu sapientov do Nového sveta.

Planétka modernej fotografie

Planétka 3716 Petzval obieha okolo Slnka raz za 3,7 roka vo vzdialenosti 350 miliónov kilometrov. Objavil ju v roku 1980 astronóm Antonín Mrkos a jej pomenovanie navrhli o čosi neskôr pracovníci Astronomického ústavu v Tatranskej Lomnici. Jozef Maximilián Petzval si takúto poctu nepochybne zaslúžil.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. februára 2023, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.