Čo nájdete v Quarku 2/2022

Záhady výpočtového sveta

Existuje niečo, čo nedokážu ani počítače budúcnosti? O hlavolamoch, počítačoch a fyzike a o tom, čo nám príroda dovolí a nedovolí vypočítať, rozpráva Daniel Nagaj z Fyzikálneho ústavu SAV v Bratislave.

 

Bratislava pod hladinou

V oblasti Mlynskej doliny v Bratislave skúmali geológovia a paleontológovia sedimenty Panónskeho jazera. Aké podmienky tam pred asi 10 miliónmi rokov panovali?

 

Ježe proti antibiotikám, Storočné vzplanutie, Prví Kelti v Británii, Zelené kométy, Odolávanie tlaku, Ako ryby na suchu, Mayov nezničilo sucho, Deti kozmickej Kravy, Chudobnejšie teplé moria, Ako prežiť v púšti, Najnohatejšie stvorenie, Psy rozoznajú jazyky, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín.

… a na konci je úspech

V pokračovaní článku o technologickom procese sušenia inovátori zo Strojníckej fakulty STU v Bratislave približujú ich návrh novej vákuovej sušiarne na sušenie biologických materiálov.

 

Hon na čierne diery

Astronómovia objavili čiernu dieru, ktorú prezradil pohyb jej hviezdneho sprievodcu. Túto detekčnú metódu použili vedci na odhalenie čiernej diery hviezdnej hmotnosti ležiacej mimo Mliečnej cesty vôbec po prvý raz.

 

Návrat plachého lovca

Do potoka Vydrica v bratislavských mestských lesoch sa po dlhých rokoch vrátila vydra riečna. To je potešujúca správa, pretože vydra patrí medzi ohrozené živočíchy.

 

Život na vysokej nohe

Medzi naše najznámejšie a najobávanejšie druhy húb patria muchotrávky. V tejto skupine nájdeme viacero druhov, ktoré sú pre ľudský organizmus veľmi nebezpečné.

 

Veterný február

Z meteorologického hľadiska je február posledným zimným mesiacom. Dni sa postupne predlžujú, mení sa energetická bilancia Zeme. Vo vyšších zemepisných šírkach sa však ešte nachádzajú veľké zásoby studeného vzduchu.

 

Vláčikom do kopca

Ako pomôcť vlakom vyštverať sa do strminy? Jednou z možností je pridať medzi koľajnice ozubený pás a na železničnú súpravu umiestniť ozubené koleso. Takto sa zrodila zubačka.

 

Digitálne stavebníctvo

Podľa expertov stavbári začnú čoskoro pracovať s výpočtovou technikou a využívať výdobytky digitálneho veku, roboty či rozšírenú realitu.

 

Čo sa skrýva pod snehom?

Lyžiarsky priemysel možno zaradiť medzi odvetvia turizmu závislé od ideálnych poveternostných podmienok. Z toho vyplýva, že jeho fungovanie je úzko späté so zmenou klímy.

 

Okamžité zmrazenie

Mrazničku má každý z nás doma a určite sme si už v lete pripravovali kocky ľadu. Prípadne nám napadlo dať nápoj vo fľaši priamo chladiť do mrazničky. Ak sme potom na takúto fľašu na pár hodín zabudli, čakalo nás v mraziacom boxe nemilé prekvapenie.

 

Kyseliny a zásady

V prvom článku série Vedecká kuchyňa sme nahliadli do sveta molekúl. Tentoraz sa pustíme do problematiky chemických reakcií a pH. Často sa s nimi stretávame pri práci v kuchyni.

 

Matematické mosty

Čo všetko dokážeme iba pomocou obyčajného kružidla a pravítka? Túto otázku si kedysi položili starovekí Gréci. Zaviedla ich do ďalekých nezmapovaných zákutí matematiky.

 

Narazí do nás Andromeda?

Pred asi 10 rokmi astronómovia vyhlásili, že naša Galaxia má kolízny kurz s galaxiou Andromeda. Znie to desivo, nastane to však až o štyri miliardy rokov, pôjde skôr o akési splynutie dvoch rojov múch, no a navyše k tomu možno ani vôbec nedôjde.

 

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. februára 2022, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.

.