Čo nájdete v Quarku 12/2021

Mendelovo Brno

V druhom najväčšom meste Česka sa nachádza niekoľko populárno-vedeckých centier, ktoré atraktívnou formou približujú vedu verejnosti. V Brne sídli Hvězdárna a planetárium Brno, zábavný vedecký park VIDA! či interaktívne múzeum Mendelianum.

Fágová terapia zo Slovenska

Bakteriálny kmeň streptokokov GBS dokáže spôsobiť závažné ochorenia. O novom druhu liečby, s ktorým prichádzajú slovenskí vedci, sme sa rozprávali s Gabrielou Bukovskou z Ústavu molekulárnej biológie SAV.

Tiesňavy verzus kaňony

Tiesňavy aj kaňony sú výsledkom činnosti vodných tokov, je však nesprávne zamieňať si ich. Napriek nejasnostiam v názvosloví sú medzi nimi podstatné rozdiely.

Vzácne ocenenia vedcov

Aj v tomto roku prináša Quark prehľadný článok o objavoch, za ktoré boli udelené tohtoročné Nobelove ceny. Zameriavame sa na objavy vo fyzike, chémii a medicíne alebo fyziológii.

Slovenské expedície za dinosaurami

Na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach bola vytvorená výskumná skupina evolučnej biodiverzity a laboratórium synchrotrónovej paleobiológie. Kto stojí za ich vznikom a čo všetko už dosiahli?

Farby vodíka

V diskusiách o možnom znižovaní uhlíkovej stopy dostáva vodík hneď niekoľko rôznych farieb. Bežne sa hovorí o hnedom, šedom, modrom či zelenom vodíku.

Architektúra evolúcie

Príroda nepremýšľa o problémoch statiky a materiálov. Zvierací architekti však majú na svojej strane druhové skúsenosti siahajúce milióny rokov do minulosti.

Pytliaci menia evolúciu, Recyklované lepšie ako nové, Známka pozornosti, Hľadanie lepších chvostov, Svaly z hydrogélov, Pohreby hominidov, Ďalšie potvrdenie, Zmenšovanie vtákov, Pôvod líšky falklandskej, Covid-19 v črevách, Surovina budúcnosti, Vrtiaci sa trpaslík, to je výber ďalších tém, ktoré nájdete v rubrike Magazín. Samozrejme aj v decembrovom čísle Quarku sa môžete otestovať a precvičiť si mozgové bunky na zaujímavých úlohách.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 1. decembra 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.