Čo nájdete v Quarku 11/2021

Poznať svoj model

Máloktorá veda sa dotýka nášho života tak ako meteorológia. O tom, ako vznikajú predpovede a čo všetko ovplyvňuje počasie, sme sa rozprávali s meteorológom Miroslavom Šingerom zo SHMÚ a Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Humorné nobelovky

Ig Nobelove ceny sa udeľujú za práce poukazujúce na to, že aj tie zdanlivo absurdné objavy môžu priniesť v praxi využiteľné poznatky. Ani jedna ocenená práca nie je šarlatánska a každá bola publikovaná vo vedeckom či odbornom časopise.

Biftek z tlačiarne

Ľudia už celé desaťročia hľadajú náhrady tradičných potravín. Morské riasy, sója a sójové produkty, dokonca hmyz… riešenia sa hľadajú aj pre klasických mäsožravcov medzi nami. A možno sú prekvapivo jednoduché.

Reč orloja

Orloj na pražskej Staromestskej radnici vyzerá na prvý pohľad ako prekomplikované hodiny a pravdepodobne sa málokto hlbšie zamyslel, čo všetko je možné z nich vyčítať.

Svedectvo pravekého jazera

V národnom parku White Sands na juhu strednej časti Nového Mexika našli v sedimentoch pri brehu dávno vyschnutého jazera Otero zreteľné odtlačky ľudských nôh, ktoré dokazujú, že ľudia prišli do Severnej Ameriky dávno pred poslednou ľadovou dobou.

Nestačí len spomaliť

Každú tretiu nedeľu v novembri si pripomíname Svetový deň spomienky na obete dopravných nehôd. A keďže každoročne vo svete zomrie pri automobilových nehodách viac ako milión ľudí, je jasné, že spomienka nestačí.

Antény rastú do neba

Prvú anténu, ktorá bola schopná prenášať rádiový signál, zostrojil Guglielmo Marconi z drevenej žrde, na ktorú pripevnil kus drôtu. Týmto prvým vztýčeným kusom dreva z roku 1896 sa začali preteky o čo najvyššie telekomunikačné zariadenia.

Nové vydanie časopisu Quark si môžete kúpiť v novinových stánkoch od 2. novembra 2021, prečítať na webovej stránke časopisu alebo vyzdvihnúť priamo vo vašej schránke.